Pratik Bilgiler
Halat Bakımı

Çelik halatların bakımı ; halatlara düzenli olarak bakım yapılmalıdır.Bakım şekli ise üzerinde çalıştığı makine , kullanım şekli ve seçilmiş halata göre çeşitlidir. Düzenli olarak bakım yapılmış bir çelik halatın hizmet ömrü kayda değer miktarda artacaktır.

bosluk

-Yağlama ; üretim sürecinde çelik halatlara yoğun bir şekilde yağlama yapılır. Fabrika içerisinde üretim sırasında yapılan bu uygulama sayesinde halatlarda aşınma ve paslanmaya karşı yeteri miktarda koruma sağlanmış olacaktır .Bir başka ifadeyle halatları oluşturan elemanların birbirleri arasındaki sürtünmeleri olduğu kadar halat ile tambur , makara vs arasındaki sürtünmeleri de azaltacaktır. Bununla birlikte fabrikadaki ilk yağlama sınırlı bir süre özelliğini korur ve daha sonra periyodik olarak yağlama işlemi yapılmaya devam edilmelidir.

bosluk

TS ISO 4309 satandartı yağlama işlemini şu şekilde tanımlamaktadır; Çelik halatların düzenli aralıklarla sürekli olarak yağlanması zorunludur , kullanım şekillerine bağlı olarak, özellikle bükülme işlemine maruz kalan bölgeleri boyunca yağlanmalıdır. Eğer operasyon gereğinden ötürü yağlama işlemi yapılamıyorsa , halatın servis ömrünün kısa olacağı öngörülmeli ve bu durumu hesaba katarak paralel şekilde muayene dönemleri tespit edilmelidir.

bosluk

Yeniden yağlama yapılacağı zaman kullanılacak yağ üretim aşamasında üretici firma tarafından kullanılmış yağ ile uyumlu olmalıdır.Halat yağlamanın birkaç tekniği vardır ve bunların en yaygınları fırçalama veya benzeri bir şey ile sürerek yağlamadır.Çoğunlukla kullanılan halat yağlama yöntemlerinden biri de halat bir makara etrafında hareket ederken yağlama işlemidir.Bazen de damlama yöntemi ile yağlama yöntemi uygulanılır.Eğer az bir yağlama işlemi yapılacak ise , bu tür durumlarda kullanılmak üzere de ağızlıklı basınçlı sprey yağlar üretilmiştir.Başka bazı sistemlerde ise halata sürekli bir yağ banyosu yaptırmak mümkündür.Yağın halat üzerindeki en küçük boşluklara kadar ulaşabilmesi noktasında maksimum verimi garanti edecek yöntem ise ancak bir basınç yağlayıcısı yardımıyla yüksek basınçla yapılan yağlamadır. Yüksek basınçla yağlama metodu , kauçuk sızdırmazlık elementleriyle korunaklı silindirik bir cismin içerisinden halat kuşatılmış bir vaziyette geçerken yaklaşık 30 bar basınç altında halata yağ püskürtülmesi şekline ifade edilebilecek bir yöntemdir.

bosluk

Bütün yağlama metotlarında önemli olan husus ; yağlama işleminin halat hizmet hayatına başladığı andan itibaren düzenli olarak yapılmasıdır yani halatta herhangi bir kusur oluşuncaya dek yağlamayıp ancak ilk arıza / kusur ortaya çıktığında yağlamaya kalkılmamalıdır.

bosluk

-Halatların temizlenmesi ; DIN EN 15020 standardına göre çok kirli çelik halatlar zaman zaman dış yüzeyinden temizlenmelidirler.Özellikle aşırı miktarda aşındırıcı yıpratıcı kimyasal ürünlerin bulunduğu ortamlarda çalışan halatlar bu şekilde temizlenir.

bosluk

Uygun nitelikte ekipman olmadan etkili bir temizlik yapabilmek oldukça zahmetli bir iştir.Halatların temizliği için üçlü dönerli tel fırça ve arkasından havalı üflemeli kurulama sistemini tavsiye ediyor. 

bosluk

bosluk

-Kırık tellerin ayıklanması; kontrol muayene esnasında eğer kırılmış tellerin uçları tespit edilirse bunlar mutlaka uzaklaştırılmalıdırlar. Çünkü bu kırık teller kırık olmayan diğer teller üzerine çapraz bir şekilde yatabilir ve halat serviste makaralardan geçerken diğer telleri tahrip edebilir. Hiçbir koşulda kırık tel ucunu kerpeten vb bir aletle keserek bertaraf etmeye kalkmamalıdır. Doğru yöntem kırık tel ucu el ile yakalanıp ileri geri sürekli hareket ettirilerek arasında bulunduğu dış damarlar arasındaki dip noktadan kopması sağlanarak uzaklaştırılmasıdır. Çıplak el ile müdahale edilemeyecek kadar kalın çaplı tellerde ise bir alet kullanarak aynı işlem yapılmalıdır.

bosluk
bosluk

bosluk