Pratik Bilgiler
Muhafaza

1.) Çelik halatlar taşınırken halat yüzeyinin hiçbir şekilde “sert ,keskin ,köşeli” ürünler ile teması olmamalıdır.Aksi taktirde halatta ciddi hasarlar oluşabilir.

bosluk

2.) Çelik halatlar kapalı, kuru, temiz ve serin bir ortamda saklanmalıdır.Zemin ile irtibatı mutlaka kesik olmalıdır. Mesela , paletler üzerinde muhafaza edilebilir. Eğer açık alanda saklamak mecburiyetinde iseniz , o zaman ıslaklık ,nem ve rutubet den dolayı paslanmayı önlemek için uygun bir ambalajlama yapılmalıdır. Naylon filmler ile sarmak suretiyle bir nebze olsun yağmur vs den dolayı paslanmanın önüne geçilebilse de film altında oluşacak su damlalarının önüne geçilemeyecektir.Dolayısıyla , esas olarak suya karşı dayanıklı ve aynı zamanda teneffüs kabiliyeti olan muşamba tarzı ürünler ile korumak en uygun metot olarak gözükmektedir.

bosluk

3.) Halatları muhafaza bölgesinden servise gönderecek iken ilk giren ilk çıkar şeklinde yerleştirmek lazımdır. Bu yolla yıllarca stokta beklemiş halat ortaya çıkmayacaktır.

bosluk

4.) Stok alanındaki ihtiyacımız olan doğru olan halata hızlı ve çabuk ulaşabilmek için , tüm halatları doğru bir şekilde etiketlemeli / işaretlemeli ve bunları düzenli bir şekilde kayıt altına almalıdır. Aksi halde pek çok karışıklıklar oluşabilir yada halatta herhangi bir problem oluştuğunda üretici firmaya şikayet belirtme olanağı olamaz.

bosluk

5.) Halatlar kullanılacağı yere montajı esnasında makaradan yada roda dan açılırken , servis sonrası tekrar makaraya yada roda olarak sarılırken halatta sinir oluşmamasına ve dış etkenlerden dolayı halata herhangi bir zarar gelmemesine dikkat edilmelidir.

bosluk

6.) Eğer bir halat roda halinde ise onu açmak için ; zemin boyunca çember döndürme şeklinde açmalı yada zemine paralel dairesel dönme kabiliyeti olan sehpa üzerine yatırıp açmalıdır.Her ne metot ile açılır ise açılsın, halata kum çakıl ve sair sert cisimlerin yapışmamasına dikkat edilmemelidir. Aksi halde yapışan bu sert cisimler kullanımı esnasında halat makaralardan geçerken halata zarar verirler.

bosluk

7.) Halatın makaradan sıhhatli bir şekilde boşaltılabilmesi için tavsiye edilen bir başka metot ise ; makaranın merkez deliğinden bir demir çubuk yada borunun geçirilmesini müteakip makaranın bu vaziyette iki adet metal ayaklar üzerine oturtulması ile elde edilecek mekanizma ile açma metodudur.

bosluk

8.) Ağaç makaranın zemin yüzünde yuvarlanması yoluyla halat açma da kullanılmasında mahsur olmayan bir yöntem iken pratik ve verimli bir yöntem olmadığı test edilmiştir.

bosluk

9.) Hiçbir koşulda yerde yatan roda halindeki yada halka yapmış vaziyette makara üzerindeki halatı çekerek açmamalıdır. Çünkü bu şekilde çekerek açmaya çalıştığınız taktirde halattaki her bir halka çektiğiniz için halat içinde ayrı ayrı torsion (burulma,bükülme,dönme,sinir) oluşturacaktır.Her bir burulma / sinir de damarların adım boylarını değiştirecek ve dolayısıyla halatın adım boyu değişecektir. Aynı zamanda halatı oluşturan elementlerin birbirlerine olan nispi uzunluklar değişecek ve nihayette halat içindeki yük dağılımı değişecektir. Eğer bu çekerek açma işlemine gergin vaziyette devam ederseniz halattaki halkalar tamiri/tedavisi mümkün olmayan kink (kırılma,dolaşık) vaziyeti alacaktır. Üzerinde kırıklar ( kink ) olan bir halat ile çalışmak güvenli değildir ve kullanım dışı bırakılmalıdır.